Hergün 10 binlerce Türk bu platformada buluşuyor.Paylaşım yapmak, İlan yayınlamak, ve Etkinlik oluşturmak için hemen Sende hemen Hesap oluştur

İNGİLTERE'DEKİ AİLELERE SEVİNDİREN HABER !! ÇOCUKLAR İÇİN HARÇ KALDIRILDI

Hashtag

Ekonomik yetersizlikler nedeni ile İngiliz vatandaşlığı hakkını kazanmış çocukları için başvuru yapamayan aileleri sevindiren ve gerekli olan yeni yasa değişikliği, 26 Mayıs 2022 tarihinde açıklandı. Bu yeni yasal değişikliğe göre, geç kalınmış olan önemli bir sorun çözüme kavuşturulmuş oldu.

STK destek verdi

2022 yılı şubat ayında Supreme Court, hükümetin 18 yaş altı çocukların vatandaşlık ücretlerini istediği düzeyde belirleme hakkına sahip olduğunu tespit ederek, bu yeni yasal düzenlemenin yapılmasına yol açacak süreci başlattı.

Supreme Court’un bu tespitinden sonra, sivil toplum kuruluşları yaptıkları kampanyalarla, hükümetin çocuklar için ödenmesi gereken vatandaşlık harçlarını belirlerken, “çocuğun üstün yararını gözardı ettiğini” defalarca vurguladılar.

Sivil toplum kuruluşları, kendileri için bile sürpriz sayılabilecek bu büyük değişimin, hükümet tarafından kabul edildikten sonra kamuoyuna duyurulmasına, destek verdiler.

Ekonomik yetersizliğin ispatı gerek

26 Mayıs 2022 tarihinde açıklanıp, 16 Haziran 2022 tarihinde fiilen uygulamaya geçen bu yeni düzenleme, ekonomik olarak zorlanan ailelerin 18 yaş altı çocuklarının, İngiliz vatandaşlığı başvurusu yapılırken ödenmesi zorunlu tutulan £1012 başvuru harcını, ailenin ekonomik yetersizliğini öne sürerek ve ispat ederek ödemeyeceklerini yasal zemine bağlamıştır.

Bu değişiklik ile gözetilen ilk husus £1012 olan başvuru harcının çocuğun ailesi tarafından ödenmesinin ekonomik yetersizlik nedeni ile imkansız olmasıdır.

Bu ekonomik yetersizlik basit ve anlaşılabilir şekilde açıklanmak istenirse:

Ailenin zorunlu giderlerini (kira, fatura, günlük yaşam harcamaları, çocuğun diğer harcamaları vs) karşıladıktan sonra söz konusu başvuru harcını karşılayacak kadar parasının elinde bulunmaması olarak yorumlanabilir.

Gözetilecek ikinci önemli husus ise bu ekonomik yetersizliğin olabildiğince açık ve hilesiz bir şekilde ispatlanmasıdır. Ekonomik sıkıntı yaşayan aileler için gerekli ve sevindirici olan bu yeni düzenlemeyi paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Kaynak: British Turks- https://www.britishturks.com/18-yas-alti-icin-basvuru-harci-odemeden-vatandaslik-basvurusu-onaylandi/

. Towntalk
remove_red_eye562

Bu kullanıcıya mesaj göndermek yada paylaşıma yorum yapmak için hesap oluştumanız gerekmektedir.

Hesap oluştur

Yakınınızdaki Paylaşımlar